Czym są tłuszcze nasycone? Jaką spełniają rolę w organizmie? Jakie produkty są źródłem tłuszczów nasyconych? – to pytania, które pojawiają się często w wyszukiwarce internetowej. Ty również pragniesz poznać na nie odpowiedzi? Zachęcamy do krótkiej lektury!
Co to są tłuszcze nasycone?
Tłuszcza nasycone, inaczej tłuszcze pochodzenia zwierzęcego lub nasycone kwasy tłuszczowe. Dostarczają naszemu organizmowi energii. Zatem nie może ich zabraknąć w zdrowej diecie. W jadłospisie tłuszcz nasycony powinien zajmować około 20-35% pełnego zapotrzebowania na energię. Oczywiście wybór produktów ma tutaj istotne znaczenie. Najlepiej skupić się na jakościowych artykułach spożywczych. Jeśli o tym zapomnimy, to tłuszcze nasycone mogą pogorszyć nasze samopoczucie. Brak kontroli może skutkować też niekontrolowanymi skokami cholesterolu. Spożywanie słabej jakości tłuszczów przyczynia się nawet do problemów z sercem.
Jaka jest rola nasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie?
Skoro ustaliliśmy już, co to są tłuszcze nasycone, to warto nieco bliżej przyjrzeć się ich roli w organizmie. Za co odpowiadają kwasy nasycone? Przede wszystkim wchodzą w skład błon komórkowych. Dbają o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. To do nasyconych kwasów tłuszczowych należy dostarczanie, rozpuszczanie oraz ułatwianie wchłaniania witamin. Dotyczy to między innymi witaminy A, E i K. Spożywanie odpowiedniej ilości tłuszczów zwierzęcych zapewni większą ochronę przed urazami. Będziemy tryskali większą energią. Znikną problemy z metabolizmem, czy utrzymaniem procesów, w których skład wchodzą tłuszcze. Rozpatrując to, czy kwasy tłuszczowe nasycone są zdrowe, warto zaznaczyć, że ich niedobór może doprowadzić do niedoborów witamin. Wszystko dlatego, że są one naturalnie rozpuszczane w tłuszczach. W dodatku organizm ma zdolność do ich produkcji. Oznacza to, że muszą być bezpieczne, a ich rola jest naprawdę duża. Dlatego warto mieć to na uwadze i zadbać o optymalną podaż kwasów tłuszczowych nasyconych.
W jakich produktach występują kwasy tłuszczowe nasycone?
Tłuszcze nasycone pochodzą głównie z tkanek zwierząt i produkowanego przez nich mleka. Dlatego tłuszcze nasycone produkty dostarczą takie jak wołowina, jagnięcina, czy wieprzowina. Jednak to dopiero początek. Smalec, masło i śmietana także pozwalają uzupełnić kwasy tłuszczowe nasycone. Śmiało możemy sięgać po pełnotłuste mleko czy sery żółte z dużą zawartością tłuszczu. Olej kokosowy, masło kakaowe i olej palmowy też jest źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych. To samo dotyczy ryb morskich. Jednak po raz kolejny warto zaznaczyć, że wybór produktów bogatych w nasycone kwasy musi być przemyślany. Zawsze należy skupiać się na jakościowych artykułach. Najlepiej jeśli będą pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Jest to szczególnie ważne w przypadku ryb i mięsa. Poza tym jeśli komuś nie przypadną do gustu przykłady tłuszczów zwierzęcych, to może pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach. Do dyspozycji pozostają suplementy, które pozwolą uzupełnić niedobory tłuszczów nasyconych.
Czym może skutkować nadmierne spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych?
Choć kwasy tłuszczowe nasycone zdrowe są i dobroczynnie wpływają na organizm, to spożywane w nadmiarze mogą powodować negatywne skutki. Dotyczy to głównie przyrostu masy. Będzie to widoczne w postaci tkanki tłuszczowej. Osoby, które są aktywne fizyczne szybko zgubią zbędną tkankę. Jednak te, które stronią od tego lub nie potrafią ułożyć zdrowego jadłospisu, mogą przybrać na wadze. Jeśli nie chcemy zmienić swojej sylwetki, to możemy rozważyć catering dietetyczny. To nowoczesna usługa, która zapewnia wygodę i oszczędność czasu. Każdego dnia dostarczana jest przesyłka z posiłkami, które można spożywać w dogodnym dla siebie czasie. Znika zatem obowiązek robienia zakupów i gotowania. Co ważne, dieta pudełkowa jest zdrowa, pełnowartościowa i zbilansowana. Stawiając na personalizację w dietetyce jako klucz do sukcesu, firmy cateringowe zapewnia dostęp do różnych programów żywieniowych. Dzięki temu każdy znajdzie najlepszą dietę, która pozwoli osiągnąć wyznaczone cele, będzie zgodna ze stanem zdrowia lub indywidualnymi preferencjami.