Pumpernikiel, ciemny chleb pochodzący z Niemiec, jest coraz częściej polecany jako alternatywa dla białego pieczywa w diecie pudełkowej. Czy jest to zdrowy wybór? Czy pumpernikiel ma jakieś wartości odżywcze i sprawdzi się w jadłospisie diety pudełkowej? Dowiesz się tego z naszego artykułu!
Chleb pumpernikiel – co to?
Pumpernikiel to ciemny chleb wytwarzany z ziaren żyta. Ma wilgotną konsystencję, specyficzny słodkawy smak i aromat. Charakterystyczne jest również to, że chleb pumpernikiel piecze się dość długo w niskiej temperaturze, a cały proces może trwać nawet kilkanaście godzin.
Czy pumpernikiel jest zdrowy?
Przez wielu pumpernikiel uznawany jest za zdrowszą alternatywę białego chleba i innych produktów piekarniczych, ponieważ zawiera cenne składniki odżywcze, w tym:
- błonnik – poprawia trawienie i zapewnia sytość,
- witaminy z grupy B – wspierają metabolizm energetyczny,
- kwas foliowy – niezwykle ważny dla układu nerwowego,
- żelazo – bierze udział w transporcie tlenu do organizmu
- magnez – cenny dla utrzymania prawidłowej pracy mięśni,
- selen – chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i wywiera wpływ na działanie układu immunologicznego,
- miedź – uczestniczy w procesie przyswajania żelaza i dezaktywacji wolnych rodników,
- mangan – wpływa na układ nerwowy i kostny, chroniąc przed osteoporozą.
W porównaniu do białego pieczywa pumpernikiel indeks glikemiczny ma niższy, co oznacza, że nie powoduje tak szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi i może być spożywany nawet na diecie pudełkowej przez cukrzyków i osoby zmagające się z insulinoopornością. Musimy jednak mieć na uwadze, że jest to produkt dość kaloryczny (100 g chleba pumpernikiel ma 250 kcal) ze stosunkową wysoką zawartością węglowodanów. Dlatego, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, czy pumpernikiel jest zdrowy, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji żywieniowych oraz tego, jak włączymy pumpernikiel do swojej diety.
Wartości odżywcze pumpernikla
100 g chleba pumpernikiel ma następujące wartości odżywcze:
- 6,2 g białka,
- 50,5 g węglowodanów,
- 1,7 g tłuszczu,
- 7,8 g błonnika,
- 2,2 mg żelaza,
- 51 mg magnezu,
- 0,1 mg miedzi,
- 0,9 g manganu,
- 0,2 mg witaminy B1 (tiamina),
- 0,1 mg witaminy B2 (ryboflawina),
- 1,7 mg witaminy B3 (niacyna),
- 0,2 mg witaminy B6.
Czy pumpernikiel to dobry dodatek do diety pudełkowej?
Pumpernikiel jest rodzajem pieczywa o wielu wartościach odżywczych, który może być dobrym dodatkiem do diety pudełkowej. Istotne znaczenie ma jednak jego marka i sposób wytwarzania. Stawiając na dobry catering dietetyczny, możemy być pewni, że w jadłospisie pojawi się najwyższej jakości pieczywo, które zapewni wiele korzystnych składników. Co więcej, to właśnie w profesjonalnym cateringu dietetycznym możemy liczyć na odpowiednio skomponowany jadłospis, zgodny z wybraną kalorycznością i naszymi preferencjami żywieniowymi. Dzięki temu nawet tak wysokokaloryczny produkty jak pumpernikiel nie wpłynie na naszą wagę, samopoczucie, czy wyznaczone cele sylwetkowe, bo eksperci zadbają o jego optymalną podaż.