Ze względu na pochodzenie wyróżniamy dwa rodzaje białek. Jednym z nich jest białko zwierzęce. Czym ono jest? Czym jest białko zwierzęce? Jaką rolę odgrywa w organizmie i jakie są jego źródła? Odpowiadamy!
Co to jest białko zwierzęce?
Białko jest budulcem wszystkich komórek. Umożliwia ich wzrost i regenerację. Jest też jednym z podstawowych makroskładników, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Białko dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości aminokwasów biorących udział w wielu procesach życiowych. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, buduje mięśnie i jest składnikiem wielu hormonów. Ze względu na pochodzenie wyróżniamy białko zwierzęce i białko roślinne. Zatem co to jest białko zwierzęce? To pełnowartościowe białko, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Białka roślinne też je mają, ale są mniej skoncentrowane w porównaniu do białek zwierzęcych. Dotyczy to głównie waliny, metioniny, lizyny i tryptofanu. Walina odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Metionina pomaga w przyswajaniu przez organizm cynku i miedzi. Lizyna wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Z kolei tryptofan poprawia jakość snu, dobroczynnie wpływa na odporność i nastrój. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o zachowaniu optymalnej ilości białka zwierzęcego w codziennej diecie.
Jak zapewnić sobie optymalną zawartość białka zwierzęcego w diecie?
Skoro wiemy już, jak duże jest znaczenie białka w diecie, to powinniśmy zadbać o jego podaż wraz z posiłkami. Ułożenie jednak dobrego i pełnowartościowego jadłospisu, który będzie uwzględniał wysokobiałkowe produkty, może być nieco trudne. Oczywiście możemy sprawdzić w sieci, co zawiera najwięcej białka i do swojej dyspozycji mamy wiele różnych stron. Co więcej, dokładną zawartość białka w produktach tabela pokazuje. Jednak i tak przyda się doświadczenie w układaniu jadłospisu. Dlatego, zamiast narażać się na niedobory, lepiej rozważyć wizytę u dietetyka. To on pomoże nam opracować stosowną dietę, która dobroczynnie wpłynie na organizm. Uzupełni niedobory witamin, minerałów i innych składników. Dzięki temu zadbamy o dobra pracę organizmu i swoje zdrowie. Dobrą alternatywą może okazać się też catering dietetyczny. Programy żywieniowe opracowywane są przez najlepszych ekspertów z branży. Z kolei nad przygotowywaniem potraw czuwają doświadczeni kucharze. W efekcie powstaje pełnowartościowa i różnorodna dieta pudełkowa, która jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób. Warto też wspomnieć, że jest to dieta z opcją wyboru menu. Zatem nie dość, że może zawierać produkty wysoko białkowe, to również takie, które pozwolą nam uzyskać wyznaczone cele. Dietę możemy dobrać też do swojego aktualnego stanu zdrowia, czy preferencji.
Jakie produkty są bogate w białko zwierzęce?
Nasz organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć niektóre aminokwasy. Jednak jest pewna grupa, którą dostarczymy tylko ze zbilansowaną dietą. Dokładniej mówiąc chodzi o aminokwasy egzogenne, które uzupełnimy dzięki posiłkom bogatym w białko pochodzenia zwierzęcego. Zatem po jakie produkty sięgać? Które produkty bogate w bialko zwierzęce są? Na pewno będzie to nabiał. Białka o wysokiej wartości odżywczej dostarczy nam przede wszystkim parmezan, pełnotłusty ser cheddar i gouda. Dobrym wyborem będzie też ser twarogowy chudy, serek wiejski, czy skyr. Jednak to dopiero początek, ponieważ do wyboru czekają inne produkty wysokobiałkowe. Prym wiodą też ryby i owoce morza. Chcąc dostarczyć optymalną ilość białka odzwierzęcego, warto sięgać po krewetki, tuńczyka, wędzonego łososia i makrelę. Wyjątkowo bogate produkty białkowe to też różne gatunki mięs. W szczególności dotyczy to pierś z kurczaka, schab wieprzowy bez kości i sznycel cielęcy. Nieco mniej białka zawierają jaja, zaś niewielką ilość znajdziemy w mleku. Są to jednak produkty bogate w białko o wysokiej wartości odżywczej. Dlatego nie należy rezygnować z ich spożywania. Wyjątkiem jest żelatyna, która jest dość uboga w tryptofan.