Czym jest ketoza i jak wpływa na organizm?

Rodzajów diet jest na tyle dużo, że trudno się we wszystkich odnaleźć. Wśród nich jest ketoza, często nazywana dietą ketogeniczną. Co to takiego i jak wpływa na organizm? O tym przeczytasz z poniższego artykułu. Dowiesz się również, co można jeść będąc na tej diecie, a czego trzeba unikać. 

Co to ketoza?

Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje węglowodanów, a konkretnie glukozy. Ograniczając węglowodany do 20-60 g dziennie, organizm wchodzi w stan ketozy. Organizm będąc w tym stanie przestaje już pobierać energię z węglowodanów i glukozy,  zaczyna pobierać ją z tłuszczy. W stanie ketozy nawet 80-90% energii pochodzi z produktów metabolizmu tłuszczów

Wyróżnia się dwa rodzaje ketozy. Jeden z nich to ketoza odżywcza, drugi kliniczna. Ta pierwsza związana jest ze stosowaniem diety ketogenicznej, co ma na celu redukcję tkanki tłuszczowej. Ketoza kliniczna koncentruje się na leczeniu różnych schorzeń. Jeszcze do niedawna ketoza był stosowana głównie w medycynie. Miała ona na celu pomoc osobom z epilepsją. Dziś stosuje się tę dietę w znacznie szerszym zakresie. 

Dieta ketogeniczna – co obejmuje, jakie produkty wyklucza?

Dieta ketogeniczna składa się z trzech posiłków. Osoby ją stosujące powinny ograniczać węglowodany do 5%, zapewnić wysoką podaż tłuszczów od 70 do 90%, a do tego dostarczać białko na poziomie 10-20%

Dieta tego rodzaju musi zawierać tłuste mięso, podroby, owoce morza, tłuste ryby, oleje roślinne, śmietanę, sery, jaja, awokado, majonez, masło, koks oraz orzechy. Powinna być bogata w takie produkty jak: warzywa o zielonych liściach, szparagi, warzywa kapustne, papryka, cukinia, ogórek, czy seler. W diecie tej nie może również brakować owoców. Zaleca się spożywać maliny, porzeczki, truskawki, jeżyny oraz jagody i borówki. 

Czego zatem nie jeść? Należy unikać produktów zbożowych, soków owocowych, żywności wysoko przetworzonej, napojów gazowanych, większości owoców (bananów, jabłek, cytrusów), słodyczy oraz słodkich przekąsek. 

Dla kogo dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna nie jest dla każdego. Zaleca się stosowanie jej dla osoby zdrowej, która chciałaby pozbyć się zbędnych kilogramów, a konkretnie tłuszczu nagromadzonego w okolicach brzucha oraz ud. Dieta ta ma wiele zalet, a zaliczyć do nich można szybkie spalanie tłuszczu, uczucie sytości oraz niski poziom cukru we krwi. Osoby, które są na diecie ketogenicznej, zazwyczaj są w dobrej kondycji, mają wysoki poziom energii i dobre samopoczucie. 

By jednak faktycznie tak się czuć i takie efekty osiągać, trzeba zadbać o prawidłowe ułożenie posiłków. W tym celu warto zgłosić się do dietetyka, a jeszcze lepiej zamówić gotowy catering. Smaczne, poprawnie przygotowane posiłki to wielki krok w kierunku korzystnych zmian. 

Dieta ketogeniczna dziś już nie jest nowością. Coraz więcej osób nie tylko sporo o niej wie, ale też ją stosuje. Dieta na dobre zagościła w ofercie firm cateringowych. By ją stosować, wcale nie trzeba trudzić się samodzielnym przygotowywaniem posiłków. W dobrej cenie można otrzymywać gotowe jedzenie prosto pod drzwi. 

Polecane wpisy