Dieta alkaliczna – jakie są zasady jej stosowania?

Twoją ciekawość wzbudziła dieta alkaliczna? Nie wiesz, na czym polega? A może chcesz poznać zasady jej stosowania? Omawiamy je poniżej, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Dieta alkaliczna na czym polega?

Dieta alkaliczna to program żywieniowy, który opracował amerykański naturopata, Robert O. Young. Jej głównym założeniem jest, by działać odtruwająco na organizm i wspierać proces odchudzania. Dokładnie dieta alkaliczna na czym polega? Na ograniczeniu  jedzenia produktów o charakterze kwasowym i zwiększeniu udziału produktów zasadowych. Ważne jest, by przestrzegać tutaj określonych proporcji, a więc jeść musimy 70% produktów zasadotwórczych i 30% kwasotwórczych. Dieta zasadowa jadłospis tygodniowy opiera w większości na owocach, warzywach i zdrowych tłuszczach roślinnych. Musi uwzględniać też optymalną podaż witaminy B12, a jej pod dostatkiem w kiszonej kapuście, drożdżach spożywczych i spirulinie. Za to z menu wyrzuca się mięso i wędliny. Równie ważne jest to, jak spożywane są posiłki. Istotne jest to, by na tym programie żywieniowym nie opychać się jedzeniem na zapas. Jemy tylko do momentu, aż zyskamy poczucie sytości. Przy tym dieta alkaliczna nie wymaga liczenia kalorii. To ogromna ulga dla wielu z nas, zwłaszcza dla tych, którzy tego po prostu nie lubią. 

Dieta zasadowa co jeść?

Komponując codzienny jadłospis, musimy zadbać o to, by w diecie znalazło 80% produktów o odczynie alkalicznym i 20% o odczynie kwasowym. W ten sposób zneutralizujemy nieodpowiednie działanie kwasów w naszym organizmie. Dieta zasadowa co jeść? Dobrym wyborem będą świeże warzywa i owoce. Z warzyw w szczególności polecane są warzywa liściaste i łodygowe, a więc na przykład seler naciowy, jarmuż i sałata. Do tego można sięgać po natkę pietruszki, rukolę i kapustę. Pełnowartościowa dieta zasadowa powinna uwzględniać w menu pomidory, ogórki, cukinie, bakłażany i ogórki. Świetnym pomysłem jest włączenie do codzienności warzyw korzennych, zwłaszcza marchwi, buraków, ziemniaków i imbiru. Owoce można jeść nie tylko świeże, ale też suszone. Zdrowych tłuszczów dostarczą nam produkty roślinne, zwłaszcza oleje tłoczone na zimno. Zatem dieta zasadowa jadłospis powinna opierać na oliwie z oliwek, oleju lnianym, czy oleju rzepakowym. Układając menu, warto też pamiętać o mleku i serach. Poza tym alkaliczny odczyn posiadają także różnorodne przetwory mleczne.

Choć dieta zasadowa tabela produktów jest bardzo szeroka, to mamy też pewne ograniczenia. Co to oznacza? Czego dieta zasadotwórcza zabrania? Jakich produktów lepiej unikać? Na pewno dieta alkaliczna produkty wysokoprzetworzone nie powinna obejmować. Zakazane jest jedzenie fast foodów, słonych przekąsek i gotowej żywności. Do minimum trzeba ograniczyć jedzenie mięsa, jaj, kaszy, makaronu oraz ryżu. Unikać lepiej też słodyczy, napojów z kofeiną i alkoholu.

Dieta alkaliczna efekty

Dieta alkaliczna może zapewnić wiele korzyści zdrowotnych tym, którzy ją stosują. Jakich dokładnie? Przede wszystkim to dieta zasadowa na raka i refluks się sprawdza. Jej podstawę stanowi sporo warzyw, ale też rośliny strączkowe. Są one bogatym źródłem rozpuszczalnego błonnika i węglowodanów z niskim indeksem glikemicznym. W praktyce zasadowe jedzenie może zapobiec insulinooporności. To jednak nie wszystko, ponieważ rezygnując z białka zwierzęcego o charakterze kwasotwórczym, zmniejszamy ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Nie zapominajmy także o tym, że warzywa i owoce to dobre źródło wielu witamin i minerałów, w tym potasu. Stawiając na odpowiednie produkty alkaliczne, możemy chronić swój mózg przed udarem, a nawet usprawnić pracę całego organizmu. Jeśli chodzi o to, czy dieta alkaliczna efekty oczyszczające wykazuje, to nie ma naukowego potwierdzenia. Mimo wszystko może to być dieta, które wesprze organizm w usuwaniu toksyn. Poza tym możemy liczyć też na nieznaczną redukcję tkanki tłuszczowej. 

Źródło: https://timcatering.pl/blog/dieta-alkaliczna/

Polecane wpisy