Zmagasz się z nietolerancją laktozy? A może ten problem dotyczy kogoś z Twoich bliskich? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? W takim razie nasz artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy w nim wiele przydatnych treści, które sprawią, że ułożenie codziennego jadłospisu nie będzie sprawiać Ci trudności. Zapoznaj się z nimi!
Laktoza co to i skąd się bierze nietolerancja na ten składnik?
Przede wszystkim zacznijmy od ustalenia, laktoza co to. Co skrywa się pod tą nazwą? Laktoza, nazywana też cukrem mlecznym, jest dwucukrem zawartym w mleku. Składa się z dwóch cukrów prostych: galaktozy i glukozy. Początkowo laktoza jest dostarczana do naszego organizmu wraz z mlekiem matki. W późniejszych etap życia także z mlekiem spożywczym i produktami mlecznymi. Aby organizm był w stanie strawić i wchłonąć laktozę, najpierw musi rozłożyć ją na cukry proste i za to zadanie odpowiada laktaza. Jeśli proces ten przebiega bez zarzutu, to nie ma powodów do zmartwień. Niestety coraz częściej zauważa się, że u wielu osób organizm nie produkuje, lub produkuje zbyt małe ilości laktazy. Przez to pojawia się problem z trawieniem laktozy. Szacuje się, że tylko w naszym kraju na tego typu dolegliwości cierpi około 1,5% niemowląt i dzieci, a także 20-37% osób dorosłych. Przyczyny tego mogą być różne. Czasami organizm od urodzenia nie jest w stanie wytworzyć laktazy, więc nietolerancja laktozy u niemowląt mp już może występować i będzie wiązać się z tym, że maluch nie może być karmiony piersią. Istnieją też sytuacje, gdzie mamy do czynienia z uszkodzeniami jelit lub ze spadkiem produkcję laktazy wraz z upływem naszego wieku. Niewątpliwie nabytą nietolerancję mogą spowodować różnego typu schorzenia, w tym na przykład uczulenie na laktozę u dorosłych, zespół jelita krótkiego, choroby pasożytnicze lub inne schorzenia autoimmunologiczne.
Problem z trawieniem laktozy – jakie daje objawy i jak sobie z nimi radzić?
Niewątpliwie uczulenie na gluten i laktozę objawy daje dość specyficzne. Jednak zwykle pojawiają się po kilku, a czasami nawet po kilkunastu godzinach od zjedzenia posiłku zawierającego laktozę. Dlatego wielu z nas może nie dostrzegać zależności między sygnałami dawanymi przed organizm a zjedzonym wcześniej posiłkiem. Na co szkodzi laktoza? Na pewno na nasze ogólne samopoczucie. Najczęściej nietolerancja laktozy mp poznamy po dolegliwościach bólowych brzucha, czy uczuciu pełności w brzuchu. Bardzo często wzdęty brzuch laktoza powoduje, kilki i biegunki. Poza tym mogą pojawiać się nawet mdłości i wymioty. Warto przy okazji zauważyć, że stopień nasilenia tych objawów może różnić się i zależy w dużej mierze od stopnia niedoboru laktazy, czyli enzymu, który odpowiada za to, jak i gdzie jest trawiona laktoza. Na stopień nasilenia symptomów wpływa też ilość spożytej laktozy i postać pokarmu.
Zastanawiasz się, jak radzić sobie z nietolerancją laktozy? Odpowiedź, jest prostsza, niż by się mogło wydawać. Aby ograniczyć występowanie uciążliwych objawów, musimy nieco więcej uwagi poświęcić swojemu codziennemu menu. Dokładniej mówiąc, musimy w dużym stopniu ograniczyć, a czasami nawet całkowicie wyeliminować z diety produkty zawierające w swoim składzie laktozę.
W czym znajduje się laktoza?
Od razu nasuwają się kolejne pytanie – co zawiera laktozę? Jakich produktów powinniśmy unikać w codziennej diecie? Na pewno tym, w czym jest laktoza, jest mleko krowie. Tutaj nawet można stwierdzić, że laktoza występowanie ma największe. Dlatego jest ono najczęstszym produktem, który może wyzwolić nieprzyjemne objawy u osób zmagających się z nietolerancją laktozy. Nietolerancja laktozy czego unikać jeszcze? Na pewno innych produktów mlecznych. Niewskazane może być zbyt częste jedzenie jogurtów, maślanek i śmietany. Ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z menu będzie trzeba twarogi, maślanki, czy różnego typu napoje mleczne. W poważniejszych przypadkach trzeba będzie wykluczyć też produkty, gdzie jest laktoza nawet w niewielkich ilościach. Mowa tutaj na przykład o pieczywie, słodyczach, wyrobach cukierniczych i dań instant. Pocieszeniem może być fakt, że dostępne są środki farmaceutyczne, które w swoim składzie zawierają laktazę. Przyjmowanie ich do posiłku mlecznego może uzupełniać fizjologiczne braki laktazy w organizmie i sprawić, że nietolerancji laktozy nie będzie tak dokuczliwa.
Źródło: https://timcatering.pl/blog/nietolerancja-laktozy-co-powinienes-wiedziec/