Od pewnego czasu można zauważyć, że coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na właściwą dietę. To też składnia do tego, by zacząć szukać produktów, które pozwolą dostarczyć organizmowi najważniejszych składników odżywczych. Niewątpliwie w codziennej diecie nie może zabraknąć błonnika witalnego. Zastanawiasz się dlaczego? Jakie błonnik witalny ma właściwości i jak należy go stosować? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Błonnik witalny właściwości
Błonnik witalny to określenie na błonnik pokarmowy, który wspiera zdrowie układu pokarmowego i ogólne samopoczucie. Błonnik witalny jest pozyskiwany z babki jajowatej i babki plesznik, a dokładniej mówiąc poprzez zmielenie ich nasion. Babka płesznik a babka jajowata różnica jaka jest? Na pewno istotne różnice zauważymy w samym wyglądzie roślin. Babka jajowata ma jajowate liście. Z kolei babka płesznik ma szerokie liście u podstawy i zwężające się ku końcowi. Poza tym to nasiona babki płesznik stanowią główny składnik błonnika witalnego. To bogate źródło błonnika rozpuszczalnego, który pomaga regulować pracę jelit i obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Błonnik rozpuszczalny zawarty w łuskach babki plesznik jest pomocny przy zaparciach i biegunkach. Do tego jego żelowa struktura może spowalniać wchłanianie cukrów w jelitach. Dzięki temu łatwiej można utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Nasiona babki jajowatej też wykazują właściwości absorbujące wodę. Dlatego mogą pomóc w regulacji luźnych stolców podczas biegunki. Do tego spożywanie nasion tej rośliny wspomaga utratę masy ciała, więc błonnik witalny na odchudzanie może być stosowany. Nie mówiąc już o wspieraniu organizmu w usuwaniu toksyn, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji. Warto też zauważyć, że na błonnik witalny często składają się inne składniki, w tym na przykład probiotyki, enzymy trawienne i prebiotyki. Dzięki takiemu połączeni błonnik witalny właściwości ma bardzo dobre i stanowi wartościowy dodatek do diety. Szczególnie jest polecany tym, którzy mają problemy z regularnością wypróżnień lub z utrzymaniem optymalnego poziomu cukru we krwi.
Błonnik witalny jak stosować?
Przede wszystkim zawsze trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Co to dokładnie oznacza? Błonnik witalny jak stosować? Na pewno istotne znaczenie ma forma błonnika. Jeśli stawiamy na kapsułki, to optymalna dawka może wynosić od 2 do 6 kapsułek dziennie. Za każdym razem trzeba ją popić dużą ilością wody. Nieco więcej uwagi będzie od nas wymagać stosowanie błonnika witalnego w sproszkowanej formie. W tym przypadku zaleca się, by zacząć od przyjmowania jednej łyżeczki (około 5 gramów) błonnika witalnego dziennie. Dawkę możemy później stopniowo zwiększać o 1-3 łyżeczki dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb i tolerancji. Odmierzoną dawkę błonnika witalnego należy zalać jedną lub dwoma szklankami wody, soku lub innego płynu. Nic nie sto też na przeszkodzie, by stanowił dodatek innych potraw. I tak błonnik witalny z jogurtem możemy zmieszać. Dodać go do smoothie, owsianki, sałatki lub zupy. Następnie dokładnie mieszamy i zostawiamy tak na około 10-15 minut do spęcznienia. Omawiając, jak jeść błonnik witalny warto zauważyć, że nigdy nie należy go spożywać w formie suchego proszku. Takie działania mogą prowadzić do zablokowania jelit, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Poza tym, szukając odpowiedzi na to, jak zażywać błonnik witalny, pamiętajmy, że sięgać po niego możemy trzy razy w ciągu jednego dnia. Nie ma przy tym różnicy, czy błonnik witalny przed czy po jedzeniu będziemy przyjmować. Ważne, by to zrobić na trzydzieści minut przed lub zaraz po posiłku. Poza tym możemy dostosować przyjmowanie błonnika pod oczekiwane efekty. Jeśli chcemy wspomóc trawienie i zapobiegać zaparciom, to błonnik witalny na czczo rano warto stosować. Z kolei jeśli chcemy wesprzeć kontrolowanie apetytu i uczucie sytości, to lepiej stosować go na około 20-30 minut przed głównymi posiłkami. Na pewno wyjdzie to na korzyść tym, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jednocześnie wprowadzając błonnik witalny do swojej codzienności, musimy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów na dobę. Najczęściej zaleca się wypicie co najmniej jednej szklanki wody na każdą porcję błonnika. Dzięki temu uda nam się uniknąć zaparć, a błonnik witalny efekty zapewni pożądane.
A błonnik witalny jak spożywać przy lekach? Tutaj zalecany jest odstęp między przyjmowanym lekiem a błonnikiem witalnym. Odstęp powinien wynosić przynajmniej 30 minut. Równie ważne jest to, by stosować błonnik witalny w ciągu dnia. W czasie snu enzymy są dużo mniej aktywne, więc stosowanie na noc nic nie da. Z pewnością wiele pytań budzi też to, błonnik witalny jak długo można stosować. Najczęściej podaje się, że maksymalny czas kuracji to dwa tygodnie. Jeśli znacząco przedłużymy kurację, to picie blonnika efekty da niepożądane. I tak możemy narazić swój organizm na awitaminozę lub anemii.
Błonnik witalny przeciwwskazania i skutki uboczne
Błonnik witalny może zapewnić wiele korzyści zdrowotnych. Jednak tylko wtedy, gdy będziemy go stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli je zlekceważymy i wyznaczymy swoje dawki, to błonnik witalny skutki uboczne może nam zapewnić. Najczęściej dotyczą one sytuacji, w których zostanie przekroczona dobowa ilość produkty. Wówczas mogą pojawiać się zaparcia i biegunki. Dlatego jeszcze zanim zaczniemy stosować produktów, lepiej sprawdzić, jak pić błonnik. Jest to ważne, ponieważ nie można też przyjmować całej dobowej dawki błonnika witalnego naraz. Producenci zawsze zalecają rozłożenie produktu pomiędzy głównymi posiłkami. Poza tym błonnik witalny przeciwwskazania też pewne ma. Na pewno nie powinny go stosować osoby cierpiące na cukrzycę typu 2. Ostrożność muszą też zachować osoby zmagające się ze schorzeniami przełyku i żołądka, czy niedrożnością jelit. Jeśli w takich sytuacjach rozważamy stosowanie błonnika, to najpierw trzeba się skonsultować z lekarzem. Nie jest też zalecane, by podawać błonnik witalny dzieciom poniżej dwunastego roku życia. Jeśli ktoś rozważa suplementację, to wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
Źródło: https://timcatering.pl/blog/jakie-wlasciwosci-ma-blonnik-witalny/