Zdrowa dieta to taka, która każdego dnia dostarcza organizmowi najważniejsze składniki odżywcze. Polega jednocześnie na eliminowaniu tych produktów, które wyrządzają mu jedynie same szkody. Zatem co jeść, a czego unikać, by móc mówić o zdrowym odżywianiu?
Co jeść na zdrowej diecie?
Codzienna dieta powinna opierać się na warzywach i owocach. Produkty te są źródłem cennych witamin oraz składników mineralnych. Na przykład zielone warzywa zawierają kwas foliowy, wapń oraz żelazo. Czerwone, żółte i pomarańczowe są bogate w karotenoidy. Warzyw powinno być w codziennej diecie zdecydowanie więcej. Jednak obecność owoców też jest ważna. Warto sięgać po owoce sezonowe, a w okresie poza sezonem, świeże produkty można zastąpić mrożonymi.
Dieta powinna być urozmaicona, bogata w produkty z różnych grup. Najlepiej, aby każdego dnia w spożywanych posiłkach znajdowały się warzywa, owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, a także produkty zawierające białko. Chodzi tu o takie jak nabiał, jaja, mięso, ryby, czy warzywa strączkowe. Nie wolno pomijać też zdrowych tłuszczy roślinnych. To zróżnicowanie na talerzu ma na celu zmniejszenie ryzyko niedoborów pokarmowych.
W diecie nie może brakować pełnowartościowego białka. Można znaleźć je w mięsie (szczególnie w drobiu), jajach i rybach. Jadłospis powinien być również wzbogacony o nasiona roślin strączkowych oraz wysokobiałkowe kasze.
W zdrowej diecie można pozwolić sobie na tłuszcze, które wspomagają przyswajanie witamin A, D, E i K. Warto więc sięgać po olej rzepakowy i lniany, a także oliwę z oliwek. Najlepiej jednak spożywać te tłuszcze na zimno, jako dodatek do sałatek. Do smażenia poleca się zaś masło klarowane.
Przygotowując potrawy warto zastosować takie metody obróbki jak pieczenie, gotowanie w wodzie, gotowanie na parze. Przyrządzanie potraw na parze jest szczególnie wartościowe. Tym sposobem produkty nie tracą witamin.
Zdrowa dieta musi opierać się na właściwym nawadnianiu organizmu. Konieczne jest picie 1,5 litra płynów dziennie. To taki minimum. Najlepiej w tym celu sięgać po wodę mineralną, niskosodową i niegazowaną.
Do przyprawiania potraw warto stosować rozmaite zioła. Dużo dobrego do dań wniosą tymianek, lubczyk, oregano, czy majeranek. Warto też sięgać po suszoną paprykę, kurkumę, a nawet pieprz.
Jakich produktów się wystrzegać?
Zdrowa dieta to taka, która eliminuje produkty wysokoprzetworzone. Najlepiej samodzielnie przygotowywać posiłki z wartościowych składników. Wysokoprzetworzona żywność zawiera cukry, tłuszcze, barwniki oraz inne sztuczne aromaty i wzmacniacze smaku. Należy zatem unikać fast foodów, słonych przekąsek i słodyczy, czyli tego, co dostarcza puste kalorie, a nie wnosi do organizmu nic pozytywnego.
Z codziennej diety należy wyeliminować cukier i słodycze. Warto zastąpić je samodzielnie przygotowanymi słodkościami, które będą zdecydowanie zdrowsze, a już na pewno spożyte w odpowiednich ilościach nie zaszkodzą organizmowi. W sieci można dotrzeć do wielu ciekawych przepisów i pomysłów.
Chcąc zdrowo się odżywiać, trzeba koniecznie ograniczyć ilość soli. Jej nadmiar zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Może powodować nadciśnienie tętnicze. Ponadto należy zrezygnować z alkoholu albo przynajmniej mocno go ograniczyć. Alkohol jest przyczyną wielu groźnych chorób.
Prawidłowe odżywianie to nie tylko zdrowie, ale też atrakcyjny wygląd, energia i zgrabna sylwetka. Jest wiele powodów, dla których naprawdę warto dokonać zmian w swoim życiu i wprowadzić konsekwentne zmiany w zakresie swojej diety.