Chcesz lepiej zadbać o swoje zdrowie? Zdecydowałeś się na więcej ruchu i lepsze odżywianie? Myślisz o wprowadzeniu zmian w diecie, lecz nie wiesz, na jakich zasadach się opierać? Zastanawiasz się, jaka dieta jest najzdrowsza? Zajrzyj do naszego tekstu, a wybór przyjdzie Ci o wiele łatwiej!
Najzdrowsza i najlepsza dieta dla człowieka, czyli jaka?
Przede wszystkim zacznijmy od ustalenia, jaka dieta zasługuje na miano najlepszej i najzdrowszej? Jaka ona właściwie powinna być, by można ją uznać za godną uwagi? Najzdrowsza i zarazem najlepsza dieta dla człowieka to taka, która pozwala zaspokoić potrzeby naszego organizmu. Powinna bazować na takich produktach, które dostarczą optymalnej ilości niezbędnych składników odżywczych. Istotne dla naszego organizmu są nie tylko witaminy i minerały. Komponując menu musi wziąć pod uwagę też dobre źródło białka, zdrowych tłuszczów i błonnik. Odpowiednio zbilansowane posiłki wesprą pracę całego organizmu. Dostarczą nam też energii i poprawią samopoczucie. Nie sposób pominąć też tego, że wpływ diety na organizm człowieka zauważymy poprzez lepszy stan skóry. Zwiększymy też ochronę przed poważnymi schorzeniami. Oczywiście najlepsza dieta to też taka, która jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Jeśli występują różnego typu schorzenia, wymagane może być wprowadzenie zmian do wybranego jadłospisu. W takich przypadkach warto postawić na wsparcie fachowców. Lekarz lub dietetyk podpowie, jaką dietę wprowadzić lub zmieni jadłospis tak, by był zgodny z naszymi indywidualnymi potrzebami.
Jakie są najlepsze i najzdrowsze diety świata?
Trzeba przyznać, że ilość dostępnych programów żywieniowych jest naprawdę szeroka. Z jednej strony to powód do radości, ponieważ każdy z nas może znaleźć coś dla siebie. Z drugiej trudno stwierdzić, jaka dieta najlepsza będzie dla nas. Zadanie może nieco ułatwić ranking diet przeprowadzony przez US News & World Report. Wzięło w nim udział aż 40 popularnych modeli żywieniowych i to dieta śródziemnomorska zwyciężyła. Inne najzdrowsze diety świata to dieta DASG i dieta fleksitariańska. Te trzy programy żywieniowe opierają się w dużej mierze na produktach roślinnych i niewielkiej ilości chudego mięsa, ale nie tylko. Co zatem warto wiedzieć o wspomnianych dietach? Dieta dash a śródziemnomorska jakie są różnice? Jakie są cechy charakterystyczne każdej diety?
To, że dieta śródziemnomorska znalazła się na podium, raczej nikogo nie zdziwi. Zaliczana jest do najpopularniejszych programów żywieniowych. Dieta śródziemnomorska opiera jadłospis na wysokiej zawartości kwasów omega i niskiej nasyconych kwasów tłuszczowych. Odpowiednie komponowanie diety wiąże się z uwzględnieniem produktów bogatych w białko roślinne i produktów pełnoziarnistych. Podstawę menu stanowią warzywa, owoce i fermentowane produkty mleczne. Bardzo ważne są też zdrowe tłuszcze, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy. Posiłki w diecie śródziemnomorskiej to najzdrowsze owoce morza i ryby. Do tego chude mięso, choć z umiarem. Ogranicza się za to produktów przetworzonych, czerwonego mięsa i tłustych dań. Do tego dieta śródziemnomorska zaleca, by wyrzucić z menu napoje słodzone i gazowane, a także zmniejszyć udział soli w jadłospisie. Wiemy już, jaka powinna być dieta śródziemnomorska, więc warto ustalić, dla kogo się sprawdzi. Okazuje się, że ten program żywieniowy polecany jest praktycznie dla każdego, a więc również dla dzieci i osób w podeszłym wieku.
DASH dieta znaczenie słowa nawiązuje do dietetycznego podejścia do obniżenia ciśnienia tętniczego. Jest to program żywieniowy, który wiąże się z jedzeniem produktów bogatych w najważniejsze składniki odżywcze. W kontekście dieta dash a dieta śródziemnomorska podobieństwa można zauważyć. Przede wszystkim oba programy żywieniowe bazują na owocach, warzywach, czy pełnoziarnistych produktach zbożowych. Do tego zdrowe tłuszcze, jedzenie chudego mięsa i orzechów. Dieta DASH zachęca też do ograniczenia soli i słodyczy. Ten program żywieniowy jest bogaty w wapń, magnez i wapń. Dieta DASH może być stosowana przez osoby zdrowe. Pozwoli to ochronić się przed wieloma poważnymi schorzeniami. Jednak zalecana jest też tym, którzy zmagają się z nadciśnieniem lub innymi chorobami układu krążenia.
Trzecia najzdrowsza dieta to semiwegetarianizm, nazywany zamiennie dietą fleksitariańską. To tzw. elastyczny wegetarianizm, czyli dieta z pewnymi ograniczeniami, ale też z dużą ilością możliwości. Jest to dość urozmaicona dieta, ponieważ dopuszcza jedzenie ryb, nabiału i jajek. Okazjonalnie można też jeść mięso. Czasami zaleca się, by wprowadzić ograniczenia do jednego lub dwóch posiłków mięsnych w tygodniu. Do tego białko zwierzęce lepiej zamienić białkiem roślinnym. Podstawą jadłospisu w diecie fleksitariańskiej są owoce, warzywa, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste. Taki plan żywieniowy jest polecany tym, którzy chcą skorzystać z korzyści płynących z diety roślinnej, ale bez konieczności całkowitej rezygnacji ze spożycia mięsa.
Jaka jest najzdrowsza dieta? Inne propozycje diet, które warto wziąć pod uwagę
Oczywiście wcale nie jest powiedziane, że tylko trzy wcześniej wspomniane programy żywieniowe trzeba brać pod uwagę. Jest jeszcze kilka diet, których wprowadzenie może zapewnić wiele korzyści. Zatem jaka jest najzdrowsza dieta? Ciekawą opcją może być dieta MIND, ponieważ łączy dietę śródziemnomorską i dietę DASH. Jest to program żywieniowy ukierunkowany na spowalnianie procesów starzenia się organizmu. Dlatego jest szczególnie korzystny dla osób starszych i tych, które cierpią na choroby neurodegeneracyjne. Dieta MIND powinna bazować w dużej mierze na warzywach, w tym na warzywach zielonych liściastych. Z owoców szczególnie polecane są jagodowe. Do tego nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste i orzechy. Warto też włączyć do diety MIND ryby i chude mięso drobiowe. Za to wymaga się ograniczenie, a najlepiej całkowitą rezygnację z tłuszczów zwierzęcych, fast foodów, czerwonego i tłustego mięsa, czy słodyczy.
Polecana jest także dieta nordycka. To program żywieniowy, który bazuje się w dużej mierze na owocach i warzywach sezonowych. Jednak dieta nordycka jadłospis opiera też o produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i zdrowe kwasy tłuszczowe. Jeśli jest to możliwe, to do menu włącza się owoce morza i ryby. Dieta nordyca też narzuca pewne ograniczenia i mają one związek z unikaniem produktów przetworzonych i dodatków do żywności. Produkty odzwierzęce też lepiej jeść w niewielkiej ilości.
Na liście najzdrowszych programów żywieniowych znajdziemy też dietę TLC i dietę wegetariańską. Pierwsza bazuje na produktach, które mogą zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Dlatego w diecie TLC ważne jest ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans. Za to zwiększa się ilości produktów bogatych w błonnik i węglowodany złożone. Dieta wegetariańska z kolei to program żywieniowy, który wiąże się z wykluczeniem z menu mięsa i ryb. Jadłospis bazuje głównie na produktach pochodzenia roślinnego. Wegetarianom zaleca się jedzenie warzywa, owoców, czy nasion roślin strączkowych.
Źródło: https://timcatering.pl/blog/ktora-dieta-jest-najzdrowsza/