PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, to zaburzenie, które dotyka wielu kobiet
w wieku rozrodczym. To schorzenie zostało odkryte w 1935 roku przez zespół steina leventhalao. Obecność PCOS może wiązać się z wieloma różnymi problemami. I tak bardzo często u kobiet pojawiają się zaburzenia gospodarki lipidowej lub insulinooporność. Nie sposób pominąć też nadwagi i otyłości. Dlatego też u pacjentek często zalecana jest specjalna dieta. Na czym powinna polegać? Jak powinna wyglądać na pcos dieta? Jakie produkty warto włączyć do menu, a jakich lepiej unikać? Podpowiadamy!
Jakie w diecie pcos zalecenia są?
Przede wszystkim dieta dla osób z pcos powinna wiązać się z wprowadzeniem modyfikacji, które pozwolą łatwiej zadbać o prawidłową masę ciała. U kobiet z nadmierną masą ciała wskazana będzie dieta redukcyjna. Doprowadzi do zmniejszenia masy ciała. Poprawi też gospodarkę insulinową organizmu. Komponując codzienny jadłospis, warto też brać pod uwagę produkty o niskim indeksie i ładunku glikemicznym, ponieważ dzięki nim poprawi się gospodarka insulinowa. Poza tym trzeba też lepiej zadbać o prawidłowy profil lipidowy u kobiet z PCOS. Uda się to dzięki ograniczeniu produktów zawierających tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, czy takich, które mają wysoką zawartość cholesterolu. Na pcos zalecenia dietetyczne sugerują, by stawiać na produkty zawierające dużo błonnika pokarmowego, ponieważ on też korzystnie oddziałuje na gospodarkę lipidową.
Dieta pcos co jesc?
Tylko jakie dokładnie produkty wybierać? Dieta pcos co jesc? Kobietom zmagającym się z zespołem policystycznych jajników polecane są świeże warzywa i owoce. Nie dość, że to źródło witamin i składników mineralnych, to też błonnika. A jak już wspomnieliśmy, błonnik pokarmowy korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową. Na zespół policystycznych jajników dieta powinna uwzględniać pełnoziarniste produkty zbożowe. Do menu zatem warto włączyć pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, kaszę gryczaną, makarony pełnoziarniste i otręby. Co jesc przy pcos? Chude mleko i jego przetwory. Do tego nasiona roślin strączkowych, oliwę z oliwek. Na liście produktów dozwolonych znajdziemy orzechy, nasiona i pestki. Mogą stanowić idealną przekąskę lub być dodawane do owsianki, deserów lub sałatek. Dobrym wyborem będą nie tylko nasiona chia, ale też nasiona słonecznika, nasiona dyni, migdały, czy orzechy włoskie. Oprócz odpowiedniego wyboru produktów, pamiętajmy, by na zespół pcos dieta wiązała się z odpowiednią obróbką. Co to dokładnie oznacza? Jaka dieta przy policystycznych jajnikach będzie najlepsza? Na pewno taka, w której skupimy się głównie na gotowaniu potraw lub pieczeniu w folii lub pergaminie. Wystrzegać lepiej się potraw smażonych, zwłaszcza w głębokim tłuszczu.
Dieta pcos czego nie jeść?
Choć dieta pco może być bardzo różnorodna i smaczna, to istnieją pewne produkty, których powinniśmy unikać. Pcos czego nie jeść? Jakie produkty nie są zalecane przy tym schorzeniu? Produkty o dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i glutaminianu sodu. Na pewno na policystyczne jajniki dieta nie powinna bazować na żywności wysokoprzetworzonej. Niewskazane jest jedzenie fast foodów, słonych przekąsek i gotowych potraw. Ograniczyć trzeba też słodycze i typowe wyroby cukiernicze. W kontekście zespół policystycznych jajników a otyłość niepolecane są batony, ciasteczka, ciasta, czy drożdżówki. Choć są bardzo smaczne, to nie mają żadnej wartości odżywczej. Zapewniają puste kalorie, a jedzone w nadmiarze będą prowadzić do przybierania na wadze.