Chcesz zwiększyć ilość magnezu w codziennej diecie? Nie wiesz, jak to zrobić? A może liczysz na wskazówki, które ułatwią Ci ułożenie dobrego jadłospisu? Mamy je dla Ciebie!
Dlaczego warto sięgać po produkty bogate w magnez?
Zanim przejdziemy do sedna sprawy, a więc do tego, w czym jest magnez, warto ustalić, dlaczego powinniśmy zadbać o zachowanie jego optymalnego poziomu. Dlaczego magnez w jedzeniu jest tak ważny? To makroelement, który wpływa na funkcjonowanie organizmu. Wspiera prawidłowe działanie układu odpornościowego, nerwowego i sercowo-naczyniowego. Dodatkowo chroni przed depresją i udarem mózgu. Wspiera prawidłową pracę serca, pomaga unormować poziom glukozy, co jest ważne w przypadku cukrzyków. Poza tym sięgając po produkty bogate w magnez, możemy wyregulować ciśnienie tętnicze krwi i znacząco obniżyć stres. Ograniczymy ryzyko kamicy dróg moczowych i żółciowych, ponieważ magnez przeciwdziała powstawaniu złogów. Niestety ten pierwiastek ma niską przyswajalność, przez co wiele osób boryka się z jego niedoborami. Dlatego niezbędne jest dostarczenie magnezu w codziennej diecie.
W jakich produktach jest magnez?
Trzeba przyznać, że istnieją różne źródła magnezu. Najszybciej można uzupełnić ten pierwiastek za pomocą tabletek i suplementów. Pewnie na taki krok zdecyduje się wiele osób, ale pamiętajmy, że tego typu środki na jedno mogą pomagać, na inne szkodzić. Dlatego lepiej ostawić je na bok i zastanowić się, w jakich produktach jest magnez. Zdrowa i zbilansowana dieta zawsze pozwala uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Tak samo będzie w przypadku magnezu. Zatem gdzie jest magnez? Na pewno nie zawiedziemy się, gdy wybór padnie na pestki dyni. To aktualnie najlepsze źródło magnezu, więc warto dodawać je do musli, sałatek i owsianki. Dobrym wyborem będzie też pieczywo z dodatkiem dyni. Poza tym pestki dyni są wyjątkowo smaczną przekąską. Jednak to dopiero początek, ponieważ produkty bogate w magnez i potas to także różne gatunki kasz. Kasza gryczana zawiera dodatkowo krzem, wapń i fosfor. Dobrym jego uzupełnieniem w codziennej diecie będzie jakościowe kakao, które można dodawać do kawy, jogurtu lub musli. Idąc tym tokiem myślenia, możemy postawić na czekoladę gorzką z dużą zawartością kakao (minimum 70%). Poza tym pamiętajmy, że magnez produkty zawierają takie jak migdały, płatki owsiane, czy banany. W codziennej diecie warto sięgać po natkę pietruszki, szpinak i nasiona roślin strączkowych. Roślinne źródła magnezu to także pieczywo zbożowe. Świetnym wyborem będzie chleb żytni razowy, czy chleb graham. Jeśli magnez w pożywieniu nie wystarczy, by uzupełnić zapotrzebowanie organizmu, to warto sięgać po wysoko zmineralizowaną wodę pitną.
Jak zadbać o prawidłową podaż magnezu?
Każdy z nas powinien zadbać o optymalna podaż magnezu. Niedobór powoduje bowiem poważne konsekwencje zdrowotne i może objawiać się zmęczeniem, problemami z zasypianiem, czy bólami głowy. Uczucie ściskania żołądka, dławienie w gardle, czy kołatanie serca także świadczy o zbyt niskim stężeniu magnezu. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do zwiększonej podatności na stres, występowania infekcji i choroby zakrzepicowo-zatorowej. W szczególności na niedobór tego pierwiastka mogą narazić się sportowcy i osoby aktywne fizyczne. W grupie wysokiego ryzyka są też osoby zmagające się z chorobami tarczycy, cukrzycą typu 2 i stresem. Dlatego warto nieco przyjrzeć się swojemu codziennemu menu i zadbać o to, by znalazły się w nim naturalne źródła magnezu. Dużym ułatwieniem może być catering dietetyczny. Stosując najnowsze wytyczne żywieniowe renomowanych organizacji zdrowotnych, najlepsze firmy cateringowe opracowały programy żywieniowe, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. W dodatku dieta pudełkowa jest smaczna, bardzo różnorodna. Dlatego nie dość, że pozwoli zadbać o optymalną dawkę magnezu, to też innych pierwiastków i witamin. Zaoszczędzimy też sporo czasu, ponieważ znika obowiązek robienia zakupów i gotowania.