Jakie są wady i zalety postu przerywanego?

Post przerywany ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Jakie są jego mocne strony? Czy post przerywany wady jakieś ma? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z naszego artykułu. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

post przerywany na czym polega

Post przerywany na czym polega?

Post przerywany, inaczej dieta IF lub dieta  Intermittent Fasting, to model żywienia znany od wielu lat. Jednak jego popularność wzrosła w ostatnim czasie, głównie za sprawą celebrytów i influencerów. Tylko intermittent fasting na czym polega? Dokładniej mówiąc na przestrzeganiu tak zwanych okien żywieniowych. Są to przedziały godzinowe, w których możemy jeść dowolne posiłki i pokarmy. Z kolei przez pozostały czas trzeba utrzymać post. Dzięki temu, że zachowujemy post od jedzenia przez określoną ilość czasu, wpływamy korzystnie na swój organizm i czerpiemy pewne korzyści. W dużej mierze to zasługa autofagii, czyli procesu katabolicznego polegającego na kontrolowanym rozkładzie uszkodzonych, nieprawidłowych lub chorych komórek. Gdy przechodzimy na post przerywany, to proces kataboliczny się usprawnia. W rezultacie post przerywany efekty nam daje w postaci lepszego samopoczucia i usprawnienia funkcjonowania organizmu.

Aby lepiej zrozumieć, post przerywany na czym polega, powinniśmy wiedzieć, że występuje w kilku modelach. Każdy z nich opiera się na zupełnie innych zasadach, a najważniejszą różnicę zauważymy w czasie trwania okna żywieniowego i postu. Zatem jaki post przerywany wybrac? Największą popularnością cieszy się metoda 16 8, ponieważ łatwo można przystosować organizm do nowego trybu żywienia. To dieta 16 godzin bez jedzenia w ciągu doby. Przez pozostałe 8 godzin możemy spożywać, co chcemy. Dowolność jest też w przypadku napojów, ale lepiej omijać te kaloryczne. Inny, ale również dość popularny to post przerywany 20:4. Wiąże się z tym, że przez 20 godzin zachowujemy post, a przez 4 godziny w ciągu doby musimy jeść pełnowartościowe posiłki. Dieta IF 5:2 polega na jedzeniu posiłków przez 5 dni w tygodniu i utrzymaniu postu przez 2 dni. Ten post przerywany opinie ma dobre, ale nie jest dla każdego. Powinny na niego przejść wyłącznie osoby, które wcześniej wykonały wszelkie niezbędne badania i mają doświadczenie w głodówkach. Ciekawie przedstawia się też post 6:1. To głodówka interwałowa, która oznacza jedzenie co 12 godzin przez 6 dni i zachowanie jednej doby postu.

post przerywany co jeść

Co jeść podczas postu przerywanego, a czego unikać?

Przede wszystkim pamiętajmy, by swój post przerywany zacząć od ustalenia okna żywieniowego i godzin postu. Ważne jest również to, by zaplanować stałe godziny posiłków i dostosować ich ilość do swoich preferencji. Mówi się, że w czasie postu możemy jeść, co chcemy. Jednak lepiej zachować rozsądek, ponieważ sięganie po nieodpowiednie produkty sprawi, że dieta if efekty pożądane nie zapewni. Co zatem wybierać? Post przerywany co jeść? Należy dołożyć starań, by dieta interwałowa opierała się na produktach, które dostarczą optymalnej ilości witamin, minerałów, białka, czy tłuszczów. Zatem nie może w niej zabraknąć świeżych warzyw i owoców. Do tego dieta 12 godzin bez jedzenia może opierać się na mięsie, drobiu, rybach i owocach morza. Wskazane jest, by w menu pojawiał się nabiał, orzechy, oliwa z oliwek i nasiona roślin strączkowych. Komponując menu, nie zapominajmy o różnych gatunkach kasz, ryżu i produktach pełnoziarnistych. Z pewnością wiele pytań wiąże się też z tym, co mozna pic podczas postu przerywanego. Tutaj podstawą diety powinna być dobra jakościowo woda, ale nie musimy się do niej ograniczać. Czy zatem na diecie intermittent fasting kawa jest dozwolona? Tak, ale z umiarem i najlepiej bez cukru. Do tego możemy pić herbatki ziołowe, czy zieloną herbatę. 

Skoro wiemy już, co jeść podczas postu przerywanego, to wspomnimy o produktach, których lepiej się wystrzegać. Niewskazane jest, by post przerywany opierał się na jedzeniu żywności wysokoprzetworzonej. Nie mówimy tutaj tylko o fast foodach, ale też o słonych przekąskach, tradycyjnych wyrobach cukierniczych i słodyczach.

wady i zalety postu przerywanego

Jakie są wady i zalety postu przerywanego?

Do zalet postu przerywanego możemy zaliczyć to, że dobroczynnie wpływa na nasze samopoczucie. Do tego dieta if efekty zapewnia dla naszego zdrowia. Przede wszystkim udowodniono zalety postu przerywanego w kontekście obniżania ciśnienia krwi i poprawy metabolizmu glukozy. Dobrze skomponowana dieta może działać przeciwzapalnie, zmniejszać poziom złego cholesterolu i poprawić profil lipidowy krwi. Nie sposób pominąć też tego, że jedzenie co 4 godziny efekty daje odchudzające, zwłaszcza jeśli dieta będzie wspierana optymalną ilością ruchu. Są też o if opinie, że poprawia jakość snu, dostarcza energii i wpływa korzystnie na cerę. W tym przypadku diety przerywane, w tym if 20 4 efekty zapewni w postaci lepszej kondycji skóry, zdrowego wyglądu i blasku. Nawet stan paznokci i włosów się poprawi. Inne, ale jakże ważne zalety takiego modelu odżywiania to większa ochrona przed rozwojem poważnych schorzeń, w tym na przykład miażdżycy i cukrzycy.

Choć dieta post przerywany opinie ma naprawdę świetne i daje dużo korzyści, to ma też słabe strony. O czym dokładnie mowa? Jakie post przerywany skutki uboczne ma? Mogą pojawiać się zawroty głowy, uczucie głodu lub nawet omdlenia. Ponadto dieta if skutki uboczne może dawać w postaci spadku odporności organizmu, czy odczuwania zmęczenia w ciągu dnia. Doświadczą tego głównie osoby, których dieta będzie uboga w witaminy i składniki odżywcze. To dlatego tak ważne jest, by przed rozpoczęciem diety skontrolować swój stan zdrowia i stworzyć dietę, która będzie pełnowartościowa. Jeśli nie umiemy zrobić tego samodzielnie, to możemy zgłosić się do dietetyka lub postawić na catering dietetyczny.  

Źródło: https://timcatering.pl/blog/dieta-if-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Polecane wpisy